Bursa’da Gezilecek 12 Güzel Yer

Ülkemizin en güzel şehirlerinden olan Bursa gerek tarihi gerek kültürü ile Türkiye’nin en özel illeri arasında yer almaktadır.

10.10.2022
377
Bursa’da Gezilecek 12 Güzel Yer

Eşsiz doğası ile ziyaretçilere yemyeşil bir macera sunan Bursa, unutulmaz bir tatil yapmak isteyen herkesin listesinde bulunması gereken losyonlardandır.

Eğer siz de tatil için Bursa’ya geldiyseniz o zaman Bursa’da gezilecek yerler ile ilgili bu yazımız size çok yardımcı olacak.

Eğer başka bir sebepten dolayı Bursa’daysanız ve konakladığınız süre boyunca Bursa’nın güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız o zaman siz de yazımızı okumaya davetlisiniz.

Bursa Görülecek Yerler

1.    Kapalı Çarşı

Bursa Kapalı Çarşı

Bursa Kapalı Çarşı

Neredeyse her ilde bir tane bulunan kapalı çarşılardan Bursa’da da bulabilirsiniz. Bursa Kapalı Çarşı her yönüyle hoş vakit geçirebileceğiniz, sevdiklerinize hediyelik bir şeyler alabileceğiniz ve Bursa’ya özgü yerel ürünleri keşfedebileceğiniz en temel yerdir.

Bursa Kapalı Çarşı Canlı Mobese İzle

 

Bursa’nın kalbi burada atar desek yanılmış sayılmayız. Eğer siz de farklı ürünler keşfetmek ve birazcık da alışveriş yapmak istiyorsanız o zaman hemen Kapalı Çarşı yoluna düşebilirsiniz.

2.    Ulu Cami

Yıldırım Bayezid’in emriyle 1396 senesinde yapımına başlanan ve 1399 senesinde tamamlanan Ulu Cami, gerek mimari yapısı gerek tarihi dokusu ile Bursa şehrinin en etkileyici parçalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bursa Ulucami

Bursa Ulucami

Sadece manevi boyutu ile değil aynı zamanda tarihi önemi ile de dikkat çeken bu yapı, Bursa’nın tarihini daha yakından keşfetmek isteyen herkesin gidip görmesi gereken yerlerdendir.

Bursa Ulucami Canlı Mobese İzle

3.    Tophane

Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılmış olan bir saat kulesinin bizi karşıladığı Tophane, Bursa’nın nefes kesici manzarasını izleyebileceğiniz bir mevkidir.

Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin bulunduğu Tophane, hem tarihi önemi hem de etkileyici atmosferi ile Bursa’ya gelen herkesin ziyaret etmesi gereken yerler arasında yerini almaktadır.

4.    Bursa Tarihi Evleri

Bursa’nın tarihini ve mimari geçmişini keşfetmenin en zevkli yollarından birisi de Bursa Tarihi Evlerini ziyaret ile mümkün olur.

Bursa Tarihi Evleri, gerek tarihi dokularıyla gerek şirin görüntüleriyle ziyaretçilere şehrin geçmişine doğru bir yolculuğa çıkma fırsatı tanımaktadır.

5.    Bakacak Seyir Noktası

Bursa sadece tarihi dokusuyla değil aynı zamanda doğal güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Uludağ zirvesinde yer alan Bakacak Seyir Noktası, tüm Bursa’yı ayaklarınızın altına seren, doğanın eşsiz güzelliğine doya doya hayran olmanızı sağlayan bir yerdir.

Bursa’yı ziyaretinizde burayı kesinlikle ziyaret etmeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Eğer yükseklik korkunuz varsa bu konumun çok da size uygun olmayabileceğini de belirtmemizde fayda var.

6.    Teleferik

Yükseklerden devam ediyoruz. Bursa’yı farklı bir gözle görmenin belki de en güzel yollarından birisi Bursa Teleferik diyebiliriz.

Tüm şehri ve şehrin doğasını havadan izleyebileceğiniz Teleferik, heyecanlı ve baş döndürücü zaman geçirmek isteyen herkesin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Baş döndürücü demişken, tıpkı Bakacak Seyir Noktası için dediğimiz gibi burayı da yükseklik korkusu olan okurlarımıza tavsiye etmiyoruz. Ancak, eğer yükseklik korkunuz yoksa ve Bursa’yı her yönüyle keşfetmek istiyorsanız o zaman Teleferik’e kesinlikle gitmelisiniz.

7.    Cumhuriyet Caddesi

Üzerinde 300’e yakın dükkan bulunan ve yalnızca tramvay ile ulaşımın sağlandığı Bursa Cumhuriyet Caddesi, Osmanlı döneminden beri ticaret yapılan tarihi bir cadde olarak dikkat çekmekte.


Hem Bursa’nın mimari yapısını en güzel görebileceğiniz bir yer olmasıyla hem de tarihi dokusuyla ön plana çıkan Cumhuriyet Caddesi de Bursa ziyareti sırasında görülmesi gereken yerler arasında.

8.    Kurşunlu Plajı

Bursa’ya gelmişken plajlarını da bir ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Kurşunlu Plajı, yeşilin mavi ile buluştuğu bir cennet köşesi.


Eğer yaz aylarındaysanız ve biraz serinlemek için denize girmek istiyorsanız Bursa’nın en güzel plajları arasında yer alan Kurşunlu Plajı tam size göre.

Bursa Canlı

9.    Kumsaz Plajı


Adından da anlaşılacağı üzere kumu bol, denizi güzel olan Kumsaz Plajı, denizden ayrılamayanların ziyaret etmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Bursa’nın en güzel plajları arasında yer almakta olan Kumsaz Plajı’nı ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

10. Bursa Soğanlı Botanik Bahçesi

Eğer doğa ile haşır neşirseniz, bitkileri seviyor ve çiçeklere karşı özel bir ilgi duyuyorsanız o zaman Soğanlı Botanik Bahçesi tam da sizin gitmeniz gereken yer!

Bursa’da gidilecek en güzel yerler arasında yer almakta olan Soğanlı Botanik Bahçesi, 400 dönümlük arazisi ve yüzlerce farklı türde bitkisiyle tüm botanik sevdalılarını selamlıyor.

11. İnegöl Ormanları

Doğa severlere hitap eden yerlerle devam ediyoruz. İnegöl Ormanları, benzersiz doğası ve ev sahipliği yaptığı canlı türleri ile doğa severlerin uğrak yerleri arasında yer alıyor.

Çam ormanlarıyla kaplı yaylalar ve sevimli, küçük mağaralarıyla dikkat çeken bu ormanlar size şehrin monotonluğundan uzaklaşıp içinize dönme, doğayla bir bütün olma fırsatını tanıyor.

12. İnkaya Asırlık Çınarı

600 yıllık bir çınarın gölgesinde çay içmek isterseniz sizi İnkaya Asırlık Çınarı’na davet ediyoruz.

Bursa’nın sembolü haline gelen İnkaya Asırlık Çınarı, 3 metre çapında olup 35 metre yüksekliğindedir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp huzurlu bir ortamda çayını yudumlayıp Bursa’nın güzelliğine hayran kalmak isteyen herkesin görmesi gereken bir yer olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Uludağ Canlı Mobese İzle

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.