Bursa Uluabat Gölü

Uluabat Gölü gezilecek yerler arasında birçok yer bulunur. Bu göl Bursa ili sınırları içinde yer alır. Gölün üzerinde yüzen Gölyazı adası, göl ziyareti sırasında ilk gezilecek yerler arasında olabilir.

Bursa Uluabat Gölü

Bu ada adeta gölün üstünde yüzen bir yerleşim yerini andırır. Gölyazı, özellikte yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Yılın her ayında binlerce turist, bu gölü ve üzerinde yer alan adacığı ziyaret etmektedir.

Uluabat Gölü Nerededir?

Bursa Ulubat Gölü

Bursa Uluabat Gölü

Uluabat Gölü Bursa`dadır. Uluabat Gölü, Bursa ilinin batı tarafında yer almaktadır ve bu göl Marmara Denizi ile bağlantılıdır. Gölün uzunluğu yaklaşık olarak 24 kilometre olurken genişliği ise 10 kilometredir. Gölün uzanış doğrultusu doğu-batı yönünedir. Uluabat Gölü derinliği ise ortalama olarak 2,5 metre civarındadır. Gölün çevresinde hakim olan iklim tipi Marmara Bölgesi ile benzerdir.

Uluabat Gölü Tarihi

Uluabat Gölü tarihi, oldukça eski bir döneme aittir ve ilk ortaya çıktığındaki ismi Apolyont Gölü`dür. Bursa sınırları içinde yer alan bu gölün suyu tatlıdır ve içinde çeşitli balıkların yanı sıra kuş türleri de yaşam sürer. Hatta Uluabat Gölü, üzerinde yaşayan canlı sayısı bakımından Türkiye`nin en zengin gölleri arasında yer alır.

Bursa Ulubat Gölü Havadan

Bursa Uluabat Gölü Havadan

Bu göl, 1998 senesinde bakanlık tarafından Ramsar alanı olarak ilan edilmiştir ve koruma altına alınmıştır. Buna ek olarak 4. Uluslararası Expo 2000 Konferansı`nda Uluabat Gölü, Yaşayan Göller arasına eklenmiştir. Üzerinde çok sayıda ada bulunan bu gölde günümüzde ise çeşitli turizm etkinlileri düzenlenmektedir.

Uluabat Gölü Nasıl Gidilir?

Ulubat Gölü Seyehat

Uluabat Gölü Seyehat

Uluabat Gölü`ne Bursa üzerinden gidilir. Göle gitmek isteyen vatandaşlar kendi araçları ile rahat bir şekilde yolculuk edebilirler. Bunun dışında otobüsle Bursa iline, oradan da dolmuşlar ile Uluabat Gölü`ne gitmek mümkündür.

Göle gitmek için bir diğer seçecek ise turizm şirketlerinin düzenlemiş olduğu turlardır. Pek çok turizm şirketi, Uluabat Gölü dahil olmak üzere Türkiye`de yer alan göllere düzenli olarak tur düzenlemektedirler. Ayrıca Bursa büyükşehir belediyesi tarafından Bursa canlı kameralarına bakarak fikirde edinebilirsiniz.

Uluabat Gölü Gezilecek Yerler

Uluabat Gölü gezilecek yerler arasında Kuş Gölü ve Gölyazı ilçesi ilk sıralarda yer alır. Gölyazı, gölün üstüne kalmış bir adadır. Manzarası ve doğası ile ziyaretçilerin beğenisine kendisini sunar. Kuş Gölü ise içinde barındırdığı yüzlerce kuş türü ile buraya gelenlere şölen sunar.

Ulubat Gölü Suuçtu Şelalesi

Uluabat Gölü Suuçtu Şelalesi

Uluabat Gölü gezilecek yerler arasında bulunan diğer mekanlar ise şu şekildedir: Suutçu Şelasesi, Ayvaini Mağarası, Eskikaraağaç Köyü ve Kocaçay Deltası. Gölü ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, tüm bu alanları bir ya da birkaç gün içinde çok rahat bir şekilde gezebilirler.

Uluabat Gölü`nde Konaklama

Ulubat Gölü Konaklama

Uluabat Gölü Konaklama

Uluabat Gölü`nde konaklama için oteller ve köy evleri tercih edilebilir. Gölün yakın çevresinden başlayan oteller, apartlar, günlük kiralık evler ve köy evleri, gölün 20 kilometre uzağına kadar bulunmaktadır. Gölü gezmek için gelen kişiler, kendi bütçelerine göre bu yerlerden herhangi bir tanesini tercih edebilirler.

Uluabat Gölü Uydu Görüntüsü

Ulubat Gölü Uydu Görüntüsü

Uluabat Gölü Uydu Görüntüsü

Uluabat Gölü Havadan Çekim Videosu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.