Bursa İznik Gölü

İznik Gölü gezilecek yerler incelendiğinde göl çevresinde gün batımını izlemenin bir adım daha önde olduğu görülür. Güneşin batmasına yakın gölün etrafında yoğun bir kalabalık olur.

Bursa İznik Gölü

İznik Gölü gezilecek yerler incelendiğinde göl çevresinde gün batımını izlemenin bir adım daha önde olduğu görülür. Güneşin batmasına yakın gölün etrafında yoğun bir kalabalık olur.

Harika gün batımı ve eşsiz manzarası ile iznik gölünde harika bir gün geçirebilmeniz mümkün.

Gölü ziyaret etmeye gelen vatandaşlar, gün batımını seyretmek için yerlerini erkenden alırlar. Explore İznik, Lefke Kapısı, İznik Rıhtımı, Keramet Ilıcacı ve Sansarak Kanyonu İznik Gölü gezilecek yerler arasında bulunan diğer alanlardır.

İznik Gölü Nerededir?

Bursa İznik Gölü

Busa İznik Gölü

İznik Gölü, Bursa ilinde yer almakla birlikte Marmara Bölgesi`nin en büyük doğal gölüdür. Eski adı Askania olan İznik Gölü, adını Bursa ilinde yer alan İznik ilçesinden almıştır.

Bu gölü çevresinde yer alan pek çok dere beslemektedir. Bu nedenle İznik Gölü etrafında çok sayıda sazlık oluşmuştur. Gölün içinde yüzlerce bitki ve hayvan yaşamaktadır. Gölün etrafında ise turistler için piknik ve gezi alanları yer almaktadır.

İznik Gölü Tarihi

İznik Gölü’nün Altındaki 1500 Yıllık Bazilika

İznik Gölü tarihi, bilim insanlarının incelemelerine göre M.Ö. bir döneme dayanmaktadır. 1963 senesinde gölün batısına çok sayıda set inşa edilmiştir ve bu setler sayesinde gölün üzerine 400`den fazla sulak alanlar kurulmuştur.

Uzun yıllardır içinde pek çok canlıyı barındıran bu göl, 1990 yılında bakanlık tarafından Sit alanı olarak kabul edilmiştir.

Gölün etrafı tamamen tarım alanları ile doldurulmuştur. Zeytincilik ise bu alanın önde gelen en önemli geçim kaynağıdır. Ayrıca gölün altında 1500 yıllık bazilika yer almaktadır.

İznik Gölü Nasıl Gidilir?

İznik Gölü`ne özel aracı ile gitmek isteyenler Çamlıca otoyol gişelerine girerek Bayramoğlu Darıca yol ayrımına varmalıdırlar. Ardından eski hisar feribot iskelesine ulaşmaları gerekir.

Daha sonra direkt olarak İznik Gölü tabelasını takip etmelidirler. Özel aracı olmayan vatandaşlar ise otobüsler ile şehre geldikten sonra İznik Gölü araçlarına binebilirler.

İznik Gölü Gezilecek Yerler

İznik Gölü gezilecek yerler arasında birçok alan bulunur. Keramet Ilıcacı, Explore İznik, Sansarak Kanyonu, Adilcan-Nursan Sanat Atölyesi, İznik Rıhtımı, Lefke Kapısı, Zeytin Tarlaları ve İstanbul Kapısı bu alanlar arsasında sayılabilir.

İznik Gölü Manzara

İznik Gölü Manzara

Dileyen kişiler tüm bu alanları birkaç gün içinde doya doya gezebilirler. Ancak gezi için yeteri kadar vakti olmayan kişiler, bu alanlardan bazılarını kendi zevklerine ve zamanlarına göre seçerek ziyaret edebilirler.

Burayı gezecek kişilerin kesinlikle yapması gereken şey ise İznik Gölü kenarında gün batımını seyretmektir. Çünkü burada pek çok yerde görülemeyecek gün batımı manzarası vardır.

İznik Gölü`nde Konaklama

İznik Gölü`nde konaklama hizmeti almak için oteller, pansiyonlar, köy evleri, bungalow evler ve günlük kiralık evler tercih edilebilir.

İznik Gölü Konaklama

İznik Gölü Konaklama

Gölün hemen yanında ve çevresinde bulunan oteller ile köy evleri, ziyaretçiler tarafından en çok konaklama yapılan yerlerdir. Yerli ve yabancı turistler, kendi bütçelerine en uygun konaklama yerlerini seçebilirler.

Ancak gölün keyfini daha iyi çıkarmak isteyen kişilerin, göl yakınlarında bulunan konaklama tesislerini tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

İznik Gölü Uydu Görüntüsü

İznik Gölü Uydu Görüntüsü

İznik Gölü Uydu Görüntüsü

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.