Trabzon Uzungöl

Uzungöl`de gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak hem vakit açısından tasarruf sağlar hem de geziden alınacak olan zevki maksimum düzeye çıkartır.

Trabzon Uzungöl

Çünkü gezilecek yerleri önceden bilen bir kişi, gezi sırasında güzel yerleri aramak için vakit kaybı yaşamaz. Daha önceden bilgi sahibi olduğu yerlerin haritasını ve planını yaptıktan sonra tüm yerleri sırayla gezer.

Yani Uzungöl seyahatini en verimli şekilde tamamlamış olur.

Uzungöl Nerededir?

Uzungöl Havadan

Uzungöl Havadan

Uzungöl Trabzon ilinin Çaykara ilçesindedir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist, Uzungöl gezisi için Çaykara ilçesine akın etmektedir.

Trabzon Uzungöl Canlı Mobese İzle

Eşsiz doğası ve muhteşem lezzetleri tatmak isteyenler ile Karadeniz havası almak isteyenler yılın her döneminde buraya ziyarette bulunabilirler.

Yazı ve kışı ayrı güzel olan doğası tüm ziyaretçileri cezbeder.

Uzungöl Tarihi

Uzungöl Tarihi Camii

Uzungöl Tarihi Camii

Uzungöl tarihi, resmi kayıtlardaki bilgilere bakıldığında 1586 yılına kadar gitmektedir. Ancak resmi olmayan kayıtlara göre Uzungöl tarihi daha eski bir döneme dayanmaktadır.

Bu gölün tarihteki ilk bilinen ismi ise Rumca bir kelime olan Saraho`dur. Bölgeye 1600lü yıllarda Müslümanlar yerleşmeye başlamıştır ve bölgenin önemi günden güne artmıştır.

Çaykara, ilçe olana kadar Of ilçesine bağlı kalmıştır. Günümüzde ise daha çok turizm amaçlı bir bölge olarak hizmet vermektedir.

Uzungöl`e Nasıl Gidilir?

Uzungöl`e gitmek için pek çok yol vardır. Dileyen kişiler buraya kendi özel araçları ile gidebilirler.

Ancak aracı olmayan ya da aracıyla gitmeye imkanı olmayan kişiler, turizm şirketlerinin düzenlemiş olduğu Uzungöl turlarına katılabilirler.

Ayrıca şehir içinde Uzungöl için ortalama yarım saatte bir servis kalkmaktadır.

Trabzon yolları hakkında bilgisi olmayan vatandaşlar şu güzergahı takip ettiklerinde sorun yaşamazlar:

Trabzon merkezden Yomra ilçesine, oradan Arsin ve Araklı ilçesine, ardından Sürmene, Of ve Çaykara yolundan Uzungöl tabelasını takip ederek göle ulaşabilirler.

Kendi şahsi aracınız ile gidebileceğiniz gibi Trabzon havalimanına indikten sonra kiralık bir araç veya dolmuş ilede gidebilirsiniz.

Uzungöl`de Gezilecek Yerler

Uzungöl Kar Manzarası

Uzungöl Kar Manzarası

Uzungöl`de gezilecek yerler içinde birçok mekan bulunur. İlk olarak Uzungöl yanında yer alan Uzungöl Cami ziyaret edilebilir. Burası göl kıyısında bulunan tarihi ve şirin bir yerdir.


Daha sonra yaylalar içinden Şekersu ve Haldizen yaylalarına çıkabilir. Sakin, serin ve insanlardan uzak olan bu yaylalarda şehir gürültüsünden uzak kalıp kafa dinlemek mümkündür.

Uzungöl Havadan Kamera İzle

Uzungöl` de gezilecek bir diğer yer ise meşhur Şerah Köyü`dür. Yerli ve yabancı turistler bu köye gelerek doğal ortamın keyfini çıkarabilirler.

Uzungöl`deki Yaylalar

Uzugöl Yaylalar

Uzugöl Yaylalar

Uzungöl`deki yaylalar ziyaret edilmeden tam manasıyla Uzungöl gezisi yapılmış sayılmaz.

Çünkü burayı böylesine çekici kılan unsurlardan biri de yaylalardır. Uzungöl gezisi yapan kişiler, buranın en meşhur yaylası olan Haldizen Yaylası gezisi yapabilirler.

Bu yayla, Uzungöl`den yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta yer alır.

Ardından Şekersu Yaylası ve Garester Yaylası ziyaret edilebilir. Traşkapanı Yaylası, Multat Yaylası ve Büyük yayla, burada bulunan ve gezilmeye değer diğer yaylalardır.

Uzungöl`de Konaklama

Uzungöl Konaklama

Uzungöl Konaklama Alanları

Uzungöl`de konaklama için çok sayıda yer tercih edilebilir. Gezi yapan vatandaşlar kendi zevklerine ve ekonomik durumlarına göre konaklama için yer seçebilirler.

Burada kalmak isteyenlerin karşısına oteller, dağ evleri, apartlar ve bungalow tarzı evler çıkabilir.

Tüm bu yerlerin günlük konaklama ücreti konumuna ve verilen hizmetin kalitesine göre değişmektedir. Ancak her bütçeden turistler için konaklamaya yer bulunabilmektedir.

Uzungöl`de Ne Yemeli?

Uzungöl, lezzetleri bakımından da eşsiz bir yerdir.

Hem doğası hem de lezzetleri ile Türkiye`de en çok turist çeken bir bölgedir. Buraya gelen kişiler alabalık, papa, lahana yemekleri, ezme lahana, hamsi çeşitleri, mısır ekmeği, hamsi pilavı, kuymak, muhlama, mısır çorbası, sütlaç, laz böreği, Trabzon ekmeği, Akçabat köftesi ve daha pek çok sayısız yiyeceğin tadına bakabilirler.

Ayrıca Uzungöl otellerinde ve restoranlarında verilen sabah kahvaltıları da görülmeye değerdir. Yöresel ürünler ile zengin bir kahvaltı yapmak isteyenler bu bölgede herhangi bir mekânı tercih edebilir.

Uzungöl Uydu Görüntüsü

Uzungöl Uydu Görüntüsü

Uzungöl Uydu Görüntüsü

Yararlanılan Kaynaklar: https://lafmacun.net/trabzonda-nereler-gezilmeli/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.