Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü, Isparta ilinin Eğirdir ilçesindedir. Bu göl Isparta merkeze 46 kilometre uzaklıkta yer alır. Göle giden yol düzgün ve aracın az bulunduğu bir alan olduğu için yaklaşık olarak 50 dakikalık bir yolculuk sonrasında Eğirdir Gölü`ne ulaşılabilir

Eğirdir Gölü

Gölün kıyı uzunluğu yaklaşık olarak 150 kilometre kadar olduğu için bu bölgeye özel olarak Eğirdir Bölgesi de denilmektedir. Ayrıca Eğirdir Gölü çevresinde çok sayıda büyüklü küçüklü göllerinde bulunduğu bilinmektedir.

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü Tarihi

Eğirdir Gölü tarihi, plüvyal döneme kadar gittiği tespit edilmiştir. Bu dönemde gölün alanı karstik olaylar neticesinde çökmüştür ve içi sularla dolmuştur.

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Ayrıca gölün oluşumunda tektonik olayların etkili olduğu da bilinmektedir. Eğirdir Gölü`nden çok farklı şekilde istifade edilmektedir.

İçme suyu üretimi, tarımda sulama, yüzme ve daha pek çok şey bu göl üzerinden yapılmaktadır. Türkiye`nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, son dönemlerde turizm amaçlı kullanılmaktadır.

Eğirdir Gölü Nasıl Gidilir?

Eğirdir Gölü`ne çeşitli yollardan gitmek mümkündür. Kendi araçları olan kişiler Isparta iline giderek buradan da Eğirdir ilçesine geçebilirler.

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Daha sonra kolay bir şekilde Eğirdir Gölü`ne ulaşabilirler. Diğer araçlar ile şehre gelen vatandaşlar, ilçe dolmuşlarına bindikten sonra 1 saat içinde göle gidebilirler.

Eğirdir Gölü Havadan Kamera Çekimi İzle

Eğirdir Gölü Gezilecek Yerler

Eğirdir Gölü gezilecek yerler arasında sayılı alanlar bulunur. Hem bölgenin fiziki konumu hem de gelişmişliği, gezilecek yerleri sınırlandırmıştır.

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Ancak yine de buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin keyifli vakit geçirmeleri için yerler vardır. Eğirdir Gölü plajı ve gölün arkasında yer alan orman bu yerlerden bazılarıdır.

Gölün üzerinde yer alan Yeşilada da tatilcilerin mutlaka gezmeleri gereken yerler arasında bulunur.

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Bunların dışında Eğirdir ilçe merkezi ve Eğirdir Kalesi, gezilecek yerlerden bazılarıdır. Tüm bu alanları gezmek için ortalama olarak bir gün yeterli olacaktır. Bu nedenle günübirlik gezi fikri olanlar Eğirdir Gölü seyahati için plan yapabilirler.

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü`nde Konaklama

Eğirdir Gölü`nde konaklama imkanı veren birçok otel ve pansiyon vardır. Buraya gelen kişiler genelde bu otellerde ya da pansiyonlarda kalırlar.

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Ayrıca göl ve dağ manzarasının keyfini çıkarmak isteyen tatilciler için dağ evleri de mevcuttur. Daha düşük bütçeli kişiler için ise ilçe merkezinde günlük kiralık evler bulunur.

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Bu evlerde kalan kişiler, gün içinde araç kiralayarak ya da dolmuşları kullanarak tekrar Eğirdir Gölü`ne gidebilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.