Aksaray Gezi Rehberi

Aksaray Gezi Rehberi

Aksaray Gezi Rehberi ile İç Anadolu’nun bu küçük şehri hakkında bazı seyahat tüyoları ve gezi önerileri vermeye çalıştım.

Aksaray Şehir Merkezi

Aksaray Şehir Merkezi

Şunu belirtmek isterim ki Aksaray her ne kadar küçük bir şehir olsa da tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Bunun yanında farklı avantajları da mevcut. Gelin birlikte göz atalım.

Aksaray Gezi Rehberi: Tarihe Dokunuş

Aksaray Tarihi Alanlar

Aksaray’da gezerken hemen her dönemden tarihi eserler bulmanız mevcuttur. Nitekim Anadolu’nun tam ortasında olması nedeniyle önemli ticaret yolları üzerinde olması onu çeşitli medeniyetler için cazip kılmıştır.

Mesela tarihi milattan önce 3000’li yıllara kadar uzanan Acemhöyük’ü de görebilirsiniz, Sultan II. Abdülhamit devrinde yaptırılan Paşa Hamamı’nı da. Yazıyı tarihi teferruatlarla boğmamak adına bu kısma şimdilik nokta koyuyor ve günümüze dönüyorum.

Avantajlı Bir Konum

Aksaray Göl

 Yukarıda da belirttiğim gibi Aksaray tarihin en eski dönemlerinden beri ticaret yolları üzerinde yer alıyor. Günümüzde bile doğu-batı, kuzey-güney yollarının adeta düğüm noktası konumunda.

Mesela İzmir’den Iğdır’a giden bir kişi de Aksaray’dan geçmek durumunda, Samsun’dan Adana’ya gitmek isteyen de… Ancak Aksaray’ın tek avantajı bu değil.

Başken Ankara başta olmak üzere pek çok büyük şehre oldukça yakın. Konya, Ankara, Adana ve Kayseri’ye 1,5 saat ile 3 saatlik bir kara yolculuğu sonunda ulaşabilirsiniz. Aksaray halkı da genelde günübirlik bile olsa saydığım şehirleri sıklıkla ziyaret edebilmekte.

Aksaray’da Gezilebilecek Yerler

Aksaray Şehir Merkezi

Aksaray Şehir Merkezi

 Aksaray şehir merkezi küçük olmakla birlikte gezip görülebilecek pek fazla nokta sayamayız. Başlıca gezilebilecek yerler Ulu Camii, Eğri Minare, Paşa Hamamı gibi bazı tarihi eserler.

Bunların yanında Kültür Park ve Kafeler Caddesi de soluklanmak için mekânların olduğu yerler. Aksaray’ın asıl gezilecek yerleri ise şehir merkezine uzak noktalarda.

Hasan Dağı, Ihlara Vadisi, Güzelyurt, Selime Peri Bacaları bu yerlerin başında geliyor. Haydi, buralara da göz atalım.

Tarih ve Doğa İç İçe

Aksaray ve Doğa

Aksaray Tarih ve Doğa

Şehir merkezinden ayrılıp Nevşehir yoluna döndükten sonra tabelaları takip ederek kolayca ulaşabileceğiniz doğal harikalar vardır. Bunların başında Ihlara Vadisi gelir.

Ihlara Vadisi, 14 km uzunluğa sahip bir kanyon vadi. Kanyonun tabanından Melendiz Çayı geçmekle vadi kenarının yüksekliği 120 metreye ulaşabiliyor. Vadinin içerisinde, kayalara oyulmuş irili ufaklı onlarca kilise mevcut.

Vadi boyunca hem yürüyüş yaparak bu doğa harikasını gezebilir hem de tarihi kiliseleri ziyaret edip tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Selime ve Güzelyurt

Aksaray selime Katedrali

Aksaray Selime

Aksaray’ın önde gelen diğer bir harikası ise Selime Peri Bacalarıdır. Yine Ihlara yolu üzerinde burayı da ziyaret edebilirsiniz. Son dönemlerde yapılan çalışmalarla turistlere daha profesyonel hizmet sağlanmaya başlamış.

Diğer yandan Güzelyurt da mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer. Çünkü burada tarih öncesi dönemlerde yaşamış olan insanların yapılarını görebilirsiniz.

Bu yapıların bazıları kayalara oyulmuş olup günümüzde bile kullanılıyor. Ancak asıl görmeniz gereken yer, yer altı şehirleri! Yerin altında pek çok insanın bir zamanlar yaşadığı, sayısız odalardan, koridorlardan, tünellerden oluşan pek çok yer altı şehri bulunmakta.

Bölgede pek çok yer altı şehri var ve buralar gezilebilir durumda. En azından büyük bir bölümü… Belisırma bunların en önemlilerinden. Ayrıca Güzelyurt ilçe merkezini canlı olarakta izleyebilirsiniz. İzlemek için buraya tıklayınız.

Aksaray Kapadokya’nın Kapısı

Kapadokya

Aksaray Kapadokya

 Kapadokya denince aklımıza doğal olarak Nevşehir geliyor. Ancak bu bir yanılgıdan ibarettir diyebilirim. Kapadokya, Nevşehir ve Aksaray’ı da içine alan çok geniş bir uygarlık alanıdır.

Bu nedenle şunu net bir şekilde tavsiye edebilirim: Eğer planlarınız arasında Nevşehir gezisi varsa mutlaka ona Aksaray’ı da ekleyin. Hatta seyahatinize buradan başlayabilirsiniz.

Çünkü saydığım yerler zaten Nevşehir yolu üzerinde yer alıyor. Özet olarak Aksaray’ı gezmeden yapacağınız bir Kapadokya turu yarı yarıya eksik olacaktır. Aksaray gezi rehberi burada son buluyor dostlar. Şimdilik hoşça kalın. Ayrıca Aksaray canlı mobese kameraları ilede bu şehrimizi seyredebilme imkanınıza mevcut unutmadan söyleylim.

Aksaray Uydu Görüntüsü

Aksaray Uydu Görüntüsü

Aksaray Uydu Görüntüsü

Aksaray Havadan Kamera Çekimi Şehir Turu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.